Ana içeriğe geç

Özel güvenlik kimlik müracaatları artık e devlet üzerinden yapılabilecek. Özel güvenlik kimliğine yönelik kimlik başvurusu yapmak isteyen adaylar bağlı oldukları ilin özel güvenlik şube müdürlüklerine gitmeden kimlik başvuru işlemlerini tamamlayabilecek.

Bilindiği üzere özel güvenlik eğitimi alarak bu eğitimi başarıyla tamamlayan kişiler özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanır. Özel güvenlik sertifikası, özel güvenlik mesleğini icraa etmek için tek başına yeterli değildir. Bu nedenle özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar özel güvenlik sertifikası kazandıktan sonra özel güvenlik kimliği almak için ikamet ettikleri ilde Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne müraacat etmesi gerekmekteydi. Yeni uygulama ile birlikte özel güvenlik kimlik müracaatına yönelik işlemler dijital ortama taşındı. Artık özel güvenlik kimlik müracaatları şubeye gitmeden e devlet üzerinden yapılabilecek. Bu hizmeti kullanarak ilk kez özel güvenlik kimlik kartı alacak kişiler, özel güvenlik görevlisi olan ve özel güvenlik kimliğini, kimlik süresi dolması sebebiyle yenilemek isteyen kişiler kullanabilecektir. E devlet şifreniz varsa sizde hemen özel güvenlik kimlik kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Özel güvenlik kimlik kartı başvurusu için tıklayınız.

Peki özel güvenlik kimlik kartı başvuruları nasıl yapılacak? Özel güvenlik kimlik kartı almak isteyenler hangi yolu izleyecek? Kimler özel güvenlik kimlik kartı başvurusu yapabilecek? Özel güvenlik kimlik kartı başvurusu için hazırlanması gereken belgeler neler? Özel güvenlik kimlik kartı başvurusunda karşılaşılan problemler neler? Özel güvenlik kimlik kartı başvurusu ne zaman yapılabilir? Tüm bu soruların cevabı haberimizde.

Öncelikle belirtmeliyiz ki artık özel güvenlik kimlik kartı başvuruları e devlet üzerinden yapılıyor. Bu sebeple öncelikli olarak bir e devlet şifreniz olmalı. Herhangi bir PTT Müdürlüğü’nden e devlet şifrenizi alabilirsiniz. Sisteme girerek özel güvenlik kimlik başvurusu yapmadan önce; özel güvenlik sertifikası aldığınızdan, özel güvenlik görevlisi olur ibareli sağlık raporu aldığınızdan, parmak izinizin Emniyet Genel Müdürlüğü sisteminde kayıtlı olduğundan emin olunuz. Şifreniz varsa e devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı girerek e devlet sistemine girebilirsiniz. E devlet içinde arama kısmına Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvuruları yazarak başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz. Başvuru sayfasında sağ üstte bulunan “Yeni Başvuru” sekmesine tıklayarak özel güvenlik kimlik kartı başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Başvuru ekranında bağlı olduğunuz kolluk birimini, kimliğinizin gelmesini istediğiniz adres bilgisini, özel güvenlik kimlik tipini seçerek işlemlerinizi sürdürebilirsiniz. Ardından kendinize ait imza resminizi pdf formatında sisteme yüklemelisiniz. İlgili aşamaları tamamladıktan sonra özel güvenlik kartı başvuru belgenizi önizleme yapabilir, işlem sonuç çıktısı alabilirsiniz.

Özel güvenlik kimlik kartı başvurusu sırasında yaşanabilecek bir kaç problem bulunmaktadır. Bunlar; sağlık raporu ve parmak izi işlemlerine yöneliktir. Eğer sağlık raporu aldığınız hastane size ait sağlık raporunu henüz e devlet veri tabanına yüklememişse sağlık raporunuz başvuru sırasında görünmez ve sistem başvuru işleminizi devam ettirmez. Eğer parmak izi bilginiz Emniyet Genel Müdürlüğü’nde yoksa sistem başvuru işleminizi devam ettirmez ve en yakın il emniyet müdülüğüne fiziki müracaatta bulunmanız istenir. Örneğin ehliyet almış olanların parmak izi bilgisi Emniyet Genel Müdürlüğü sistemlerinde kaytlı olduğu için bu kişilerin yeniden parmak izi bilgisi için müracaat etmeleri gerekmez.

Özel güvenlik kimlik kartı başvurusu yapabilmek için özel güvenlik sınavına girmiş ve başarılı olmuş olmak zorunludur. Özel güvenlik sınavında başarılı olan kişiler özel güvenlik sertifikası aldıktan sonra özel güvenlik kimlik kartı başvurusu yapabilirler.

@skozelguvenlik
#özelgüvenlik #güvenlikkursu #güvenlikeğitimi #özelgüvenlikgörevlisi #güvenlikgörevlisihizmeti #temeleğitim #yenilemeeğitimi #silahlıeğitim
#silahsızeğitim #eğitimatışları
#özelgüvenlik #kişiyeözelkoruma
#özelkorumahizmeti #güvenlikhizmetleri #kaynarcagüvenlikkursu
#pendikgüvenlikeğitimi #pendiközelgüvenlik #kaynarca
#pendik
#istanbul
#türkiye #pendiközelgüvenlikkursu
#özelgüvenlikailesi
#öggailesi
#5188
#yenileme
#yenilemeeğitimi
#kaynarcaguvenlikkursu
#kaynarcaozelguvenlikkursu
#pendikozelguvenlik
#pendikozelguvenlikkursu
#güvenlikşirketi